Daniel Solis: kdo zvítězil v Rakousku? Brusel!

Zdroj: Sputnik News. Autorka: Jana Petrová

Zveřejněno: 25.5.2016

Když byly zveřejněny výsledky prezidentských voleb v Rakousku, napsal premiér Sobotka na své facebookové stránce: „Konečný výsledek prezidentských voleb v Rakousku mi dnes udělal opravdu velkou radost!“ Analytik Daniel Solis v interview pro Sputnik poznamenal, že je to předčasná radost.

Daniel Solis: Prakticky polovina voličů, kteří odevzdali svůj hlas pro Hofera, hlasovali na základě svého vlasteneckého cítění, pro zachování své země, její suverenity, proti „široce otevřeným dveřím” migrantům. Ačkoliv formálně zvítězil Van der Bellen, ohromný úspěch jeho soupeře je jasný příznak nespokojenosti s bruselskou politikou. Nespokojeni jsou nejen v Rakousku, ale i v Česku a v celé Evropě. Mluvím především o nemožnosti evropských vlád řešit migrační problém, o vnucování zemím systému přerozdělování uprchlíků podle povinných kvót.

Sputnik: Možná teď dojdou v Bruselu k nějakým závěrům?

Brusel si z toho žádné poučení nevezme. Stojí na svém a proti zájmům většiny obyvatel 28 zemí. Taková cesta vede do propasti. Stále větší rozpor mezi tím, co rozhodují v Bruselu, a tím, co by ve skutečnosti chtěli lidé. Tuším dost nepříjemná překvapení na blížících se parlamentních a prezidentských volbách ve Francii a v Německu. Už teď podle sociologických průzkumů v Nizozemí vítězí krajně pravicová strana Geerta Wilderse. Ti, které my označujeme jako „populisty”, „krajně pravicové”, jsou dnes u moci v Maďarsku, roste jejich podpora v Dánsku a Finsku. Situace v Česku není v tomto smyslu typická. Prezident Zeman se na rozdíl od premiéra Sobotky ze všech sil snaží hájit národní zájmy Čechů. Vznikla situace, kterou můžeme nazvat „prezident versus vláda”. Je zajímavé, že ti, kteří se vyslovují pro suverenitu České republiky, pro udržení identity českého národa, jsou považováni za „agenty ruské propagandy”, „agenty vlivu Kremlu”. To vyčítají našemu prezidentovi. Zbytečné úsilí! Jestliže na příštích volbách v roce 2018 bude Zeman kandidovat, myslím, že určitě zvítězí.

Be the first to comment

Leave a Reply